Lakier do DREWNA

BEJCA, IMPREGNAT, LAKIER, LAZURA

Ekologiczne, jednoskładnikowe, akrylowe lakiery i farby do drewna
i elementów drewnopochodnych.
Do stosowania na zewnątrz i wewnątrz.

Każdy z nas dba o swoje meble, a w szczególności o te stylowe, drogie,
z drewna
, chcemy aby nam długo służyły. Obchodzimy się z nimi 'delikatnie', meble nie lakierowane (ławki, stojaki, huśtawki, altany) zabezpieczamy bejcą, następnie lakierujemy.
Ale co zrobić w przypadku uszkodzenia, lub bardzo widocznych śladów starości, porysowań, przebarwień.

Należy pamiętać że odnawianie materiałów drewnianych nie będzie konieczne (lub bardzo oddalone w czasie) w przypadku zabezpieczenia od nowości (suche drewno o wiele lepiej wchłania impregnat, bejca, lakier). Pamiętajmy, iż produkt zabezpieczany musi być czysty, odkurzony
i najważniejsze wolny od żywicy.

FARBA DO MEBLI

Meble, które będą w etapie końcowym lakierowane, a chcemy im nadać inny kolor niż tekstura drewna, wcześniej bejcujemy odpowiednim kolorem. Gorąco polecamy Państwu produkty firmy AKSIL DĘBICA, charakteryzujące się wysoką wydajnością, jakością, ogromną gamą kolorów,
a przede wszystkim ekologiczne - bez rozpuszczalnikowe.

Farba, bejca do malowania huśtawki, karuzeli, zjeżdżalni w dużej gamie kolorów z pewnością przypadnie naszym dzieciom do gustu. Malowanie bejcą jest dziecinnie łatwe, wszelkie niedociągnięcia łatwo można korygować. Lakier jako produkt ekologiczny nie zawiera rozpuszczalników, przez co proces malowania nie narazi nas na wdychanie szkodliwych substancji. Malowanie galanterii ogrodowej (zabezpieczenie mebli ogrodowych), jest szczególnie ważne przed zimą. Uzyskana powłoka hydrofobowa nie dopuści wody do drewna, przez co nie spęka pod wpływem niskich temperatur. Na miejsca łączeń elementów drewnianych musimy zwrócić większą uwagę ("zalewając bejcą wszystkie szpary"), dodatkowo osłaniając folią, zapobiegnie to, rozchwianiu się tych łączeń. Odpowiednio zaimpregnowane elementy drewniane bejcą są odporne na działanie szkodników, deszczu i słońca, dzięki czemu dłużej można cieszyć się ich pięknem.

Kiedy decydujemy się na budowę drewnianego ogrodzenia, altany, parawanów, czy też zakup drewnianych mebli ogrodowych, musimy pamiętać, że jego trwałość i piękny wygląd przez długi czas zależą od regularnych zabiegów impregnacyjnych i pielęgnacyjnych. Produkty AKSIL, a w tym impregnat znacznie wydłuży okres wzorowego wyglądu.

IMPREGNAT

Niedoświadczony właściciel wyrobów drewnianych, zapewne ma problem czym zabezpieczać drewno. Do wyboru mamy impregnat, bejca, lakier, farba. Należy dodać iż nie ma idealnego środka,
a zastosowanie powyższych środków zobligowane jest od rodzaju i miejsca położenia drewna. Podstawowym środkiem na zabezpieczenie drewna to Impregnacja, która ogranicza powstanie grzybów, pleśni. Użycie impregnatu zmniejsza możliwość "nabierania wody' przez drewno.
Najczęściej stosowaną formą impregnacji jest kąpanie drewna w roztworze, (najbardziej wydajny proces), lub klasyczną wersją malowania, wcierania. IMPREGNAT chroni drzewo na około 5 sezonów, po czym zabieg impregnowania musimy ponowić. Niekiedy drewno pokryte impregnatem bezbarwnym z upływem czasu sinieje, dlatego coraz częściej impregnat pokrywa się lakierem lub farbą.

LAKIER / LAZURA DO DREWNA

Do etapu wykończeniowego w ochronie drewna przed wodą i słońcem, korozją biologiczną, uszkodzeniami mechanicznymi (ścieraniem i zadrapaniem) najłatwiej jest POLAKIEROWAĆ DREWNO. Pogłębia gamę kolorów, wyostrzając jego strukturę. Lakier użyty do drewna na zewnątrz, pod wpływem słońca, deszczu, mrozu szybko traci swoje właściwości - zalecamy odnawianie warstwy mniej więcej co drugą zimę.

BEJCA

Bejcowanie drewna wystarcz mniej więcej na cztery sezony, bejca wnika w głąb drewna, koloryzując je. Dzięki zawartości odpowiednich składników zabezpiecza drewno przed promieniami UV (blaknięciem). Mimo wysokiej wytrzymałości drewna po bejcowaniu, zalecamy wcześniej zaimpregnować powierzchnię - ochroni nam drzewo przed rozwojem pleśni i grzybów.
Przewagą bejcowania nad impregnacją jest ogromna gama kolorów (bardzo intensywnych).